Consultatum

Ulvhag on HR

Här samlar jag mina erfarenheter, intryck
och idéer kring utveckling av HR-strategier,
HR-funktioner och HR-medarbetare.

Liam Ulvhag
25 december 2011

Tips för utveckling av din HR-strategi #25

HR Strategi Adventskalender
den 25:e december 2011: Finns det ett krav i ditt bolag att mäta HR? Ladda ned frågeformuläret genom att klicka på bilden.  Svara på frågorna och räkna ihop dina poäng. En hög siffra tyder på ett behov av att mäta HR. > 75      = HR måste mäta resultat   NU! 45 – 60   = HR bör undersöka hur de ska mäta   Snar framtid 35 – 45   = Det vore av intresse att mäta HR   Någon gång < 35        = Inget intresse av att mäta HR  Bästa tid att börja

Skriven under HR Strategi, Adventskalender för HR Strategi 2011 av Liam Ulvhag / 1 kommentarer

24 december 2011

Tips för utveckling av din HR-stratgei # 24

den 24:e december 2011: Är din HR-funktion mogen för en HR Service Level Agreement? Att implementera en HR Service Level Agreement i en orga­nisation är ett stort steg. De allra flesta har ännu inte gjort detta men man ser en trend på marknaden att HR-funktio­ner intresserar sig allt mer för detta viktiga område. Varför beskriver jag detta som ett viktigt område? För de allra flesta HR-medarbetare är det en självklarhet att medar­betare är företagets viktigaste resurs – just därför har de valt en karriär inom HR.

Skriven under HR Service Level Agreements, HR Strategi, Adventskalender för HR Strategi 2011 av Liam Ulvhag / 1 kommentarer

23 december 2011

Tips för utveckling av din HR-strategi #23

HR Strategi
den 23 december 2011: Befattningar inom HR-funktionen är viktiga - men ibland extremt missvisande! Vill man skapa förståelse för HR-funktionen så är det viktigt att beskriva den på ett korrekt sätt. En befattning ska beskriva vad rollen innebär och vad den syftar till - detta innebär inte att man nödvändigtvis ska beskriva rollinnehavaren. En befattning som jag upplever missbrukas är HR-Specialisten. Man ser ibland att en person som egentligen har rollen som HR-Generalist eller HR-Partner kallas för en HR-Specialist - detta på grund av att de har många års erfarenhet inom HR-yrket.

Skriven under Om HR, HR Transformation, Samarbete med linjechefer, HR Organisation, Adventskalender för HR Strategi 2011 av Liam Ulvhag / 0 kommentarer

22 december 2011

Tips för utveckling av din HR-strategi #22

HR Strategi Adventskalender
den 22:e december 2011: Strategiskt tänkande kräver förberedelse Du kan inte bara gå in till en chef och tro att du kommer ha en bra strategisk diskussion – du måste göra din hemläxa först.  Det är alltför lätt att tro att man kan ställa bra strategiska frågor när man träffar en chef och därmed bryter ned deras mål till HR-aktiviteter; tyvärr utan bra förberedelse tenderar sådana diskussioner att leda till några bra idéer men risken för att man missar viktiga insatser finns. Ett bra sätt att förbereda dig är att bygga ett beslutsträd.

Skriven under HR Strategi, Adventskalender för HR Strategi 2011 av Liam Ulvhag / 0 kommentarer

21 december 2011

Tips för utveckling av din HR-strategi #21

den 21:e december 2011: Att inta rollen som strategisk rådgivare Enligt Maister, Green och Galford kan man analysera en relation för att bedöma hur trovärdig du som intern HR-konsult är. Denna relation kan uttryckas i form av en ekvation se ovan. Trovärdighet Trovärdighet är ett mått på hur Linjechefen uppfattar din expertis, din erfarenhet och din pondus. Pålitlighet Pålitlighet är ett mått på hur Linjechefen uppfattar att du håller vad du lovar. Närhet Närhet är ett mått på hur Linjechefen uppfattar närheten i den relation som du har skapat.

Skriven under HR Service Level Agreements, Strategiskt rådgivning, Adventskalender för HR Strategi 2011 av Liam Ulvhag / 0 kommentarer

Föregående
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
Nästa