Kan LEAN innebära döden för Strategisk HR?
En av byggstenarna i en LEAN filosofi är att man arbetar med behovsstyrda processer och tjänster. Det vill säga att man inte utvecklar processer och tjänster i "onödan" - endast det som efterfrågas av kunden. Detta orsaker stora problem för HR-funktionen som eftersträvar att implementera ett LEAN tänkande i deras HR-funktion.
De allra flesta chefer vet inte vad de "behöver" från HR-funktionen om inte HR-funktionen tar sig tid och energi att kommunicera vad som är möjligt att leverera. Om du frågor chefer vad de vill ha mer av så svarar dem oftast administrativt stöd! De svarar också att de vill ha strategiskt stöd, men här har de svårt att definiera vad detta innebär (det har ju en hel del HR-medarbetare också).
För att lyckas med att skapa en behovsstyrd HR-funktion måste HR-strategin tydligt kopplar HR-funktionens arbete till företagets övergripande affärsmål. Det är även viktigt att profilera HR-medarbetares och HR-funktionens kompetens i strategiska frågor för att chefer efterfråga sådana aktiviteter, tjänster och processer.
Om du är på väg att implementera LEAN i din HR-funktion men inte har lyckats skriver en HR-strategi vill jag bara önska dig lycka till - risken är att din HR-funktion aldrig kommer att få inta en strategisk position inom din organisation.